Is it time for you to master the language of math? Contact me to get started! rossina@studiomath.net

Payment Options

If you're ready to get started, I have three payment options: cash, check, or credit card using PayPal. Tutoring hours must be purchased in advance. If you are a new student, please confirm your schedule before purchasing hours.

Session Options

All Sessions

  • We work together to understand and complete all material required by the student's curriculum.
  • Identify challenge areas and relearn with mastery.
  • Strengthen math foundation with drills.
  • Open communication to ask and respond to questions.
  • Guidance and tips to help you outside of our sessions.
  • Constant encouragement to do your best and to study confidently and independently.
  • Session report for every student after each session.

One-On-One

$50 per hour

3 Hour Minimum Purchase

In-Person or Online

*Discounts for bulk purchases:

  • 11-20 hours = 10% off
  • 21-30 hours = 15% off
  • 31 hours or more = 20% off
  • No split payments

An excellent option for students easily distracted in class or prefer to work at their own pace with the opportunity to ask questions. My focus is entirely on the student.

Groups

$30 per hour, per person

3 Hour Minimum Purchase

In-Person or Online

Requirements:

  • 2-6 students
  • A two-person minimum is required.
  • Students must be studying the same subject with the same teacher.

Great for people who study well together with their peers, who can also learn from each other. The groups are small enough that I can still address the needs of each student.

Online

$50 per hour for one-on-one

$30 per hour, per person for groups

3 Hour Minimum Purchase

Requirements:

  • A fast and reliable internet connection.
  • Camera and audio capabilities on your computer.
  • Offered through Skype or Google Hangouts.

Perfect for students who don't live in North County San Diego, prefer working through an online interface, want last-minute study before a test, or have a few questions to address.

Home School

$50 per hour for one-on-one

$30 per hour, per person for groups

3 Hour Minimum Purchase

Great for:

  • Parents who don't remember the math they learned in school.
  • Frustrated parents unable to teach math.
  • Families with busy schedules.

A little different than tutoring because I will have to spend more time with you to teach the material, assign homework,and test you, just as if you were in a regular classroom.

*You are not eligible for discounts if you are paying an old rate. The new rate will not apply unless you discontinue tutoring for 90 consecutive days.


For a detailed description of my tutoring policies, please click here.